| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, April 04 |
| Status | Available. Released 2025, April |
| Dimensions | 164 x 74.9 x 8 mm (6.46 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g or 194 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass Virtual proximity sensing BDS Satellite Messaging (Two-way) - China only |
| Type | Si/C Li-Ion 6100 mAh |
| Charging |
40W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | BRE-AL00a, BRE-AL00b |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.