| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, November 26 |
| Status | Available. Released 2024, November 26 |
| Dimensions | 164.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.48 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 117.4 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1316 x 2832 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| OS | HarmonyOS 4.3 |
| Chipset | Kirin 9020 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6 GHz) - PLR-AL00 Octa-core (1x2.4 GHz & 3x2.0 GHz & 4x1.6 GHz) - PLR-AL50 |
| GPU | Maleoon 920 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 48 MP, f/2.1, 93mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom |
| Third Camera | 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera |
13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | NO |
| Alert Types | High-definition audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Sensors |
Face ID, fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
| Type | 5500 mAh |
| Charging |
100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
| Colors | Black, Purple, White, Green |
| Models | PLR-AL00, PLR-AL50 |
| Price | About 860 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.