| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, March 23 |
| Status | Available. Released 2023, April 08 |
| Dimensions | 161 x 74.5 x 8.3 mm (6.34 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.7 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2700 pixels (~444 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass |
| OS | HarmonyOS 3.1 (China), EMUI 13.1 (International) |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM UFS |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 48 MP, f/2.1, 90mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom |
| Third Camera | 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS, HDR Vivid |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR Vivid |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass BDS Satellite Messaging - China only |
| Type | Si/C Li-Ion 5100 mAh |
| Charging |
88W wired 50W wireless |
| Colors | Azure Blue, Seashore Gold |
| Models | MNA-AL00 |
| Price | About 1200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.