| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, September 06 |
| Status | Available. Released 2022, September 26 |
| Dimensions | 160.7 x 73.3 x 8.4 mm (6.33 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Splash resistant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro), PDAF |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 40W wired |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Models | CHA-AL80 |
| Price | About 260 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.