| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, June 28 |
| Status | Available. Released 2021, July 09 |
| Dimensions | 162.9 x 75.5 x 9.1 mm (Glass) / 9.5mm (Leather) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front, glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | OLED, HDR10, 90Hz |
| Size | 6.76 inches, 115.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1344 x 2772 pixels, 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | Kirin 9000 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF |
| Second Camera | 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom |
| Third Camera | 20 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Primary Camera |
13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Type | Li-Po 4400 mAh |
| Charging |
66W wired 50W wireless 5W reverse wireless |
| Colors | Mystic Silver, White, Black, Green, Yellow |
| Models | NOH-AL00, NOH-AL10 |
| Price | About 800 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.