| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, April 26 |
| Status | Available. Released 2021, June 18 |
| Dimensions | 163.3 x 74.1 x 7.9 mm (6.43 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Size | 6.72 inches, 110.9 cm2 (~91.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio (~439 ppi density) |
| OS | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 985 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.58 GHz Cortex-A76 & 3x2.40 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 (8-core) |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Fourth Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Second Camera | 32 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging |
66W wired, 60% in 15 min, 100% in 35 min 5W reverse wired |
| Colors | Black, Blue, Green, White |
| Models | BRQ-AN00 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.