| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41 - ELS-NX9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - ELS-N04 |
| 5G bands |
1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - ELS-NX9 1, 3, 5, 28, 38, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA - ELS-N04 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2020, March 26 |
| Status | Available. Released 2020, April 07 |
| Dimensions | 158.2 x 72.6 x 9 mm (6.23 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | OLED, 90Hz, HDR10 |
| Size | 6.58 inches, 105.2 cm2 (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels (~441 ppi density) |
| OS | Android 10, EMUI 12, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM UFS 3.0 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom |
| Third Camera |
40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720@7680fps, 1080p@960fps, HDR; gyro-EIS |
| Primary Camera |
32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF IR TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Infrared Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging |
40W wired 27W wireless 27W reverse wireless |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.