| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, May 22 |
| Status | Available. Released 2025, May 23 |
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.33 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front, glass back, plastic frame |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + eSIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.5 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 5x2.95 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, f/2.4, (telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Third Camera | 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Type |
Market-dependent versions: · Si/C Li-Ion 5300 mAh - Europe · Si/C Li-Ion 6000 mAh - ROW |
| Charging |
100W wired, 51% in 15 min, 100% in 39 min 50W wireless 5W reverse wired Reverse wireless |
| Colors | Midnight Black, Lunar Grey, Tidal Blue |
| Models | DNP-NX9 |
| Price | $ 549.00 / £ 479.00 / € 525.33 |
| Performance |
AnTuTu: 1902675 (v10) GeekBench: 6552 (v6) 3DMark: 4620 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1481 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -23.4 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 13:54h |
| Energy | Class A |
| Battery | 56:27h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.