| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, May 22 |
| Status | Available. Released 2025, May 23 |
| Dimensions | 156.5 x 74.6 x 7.3 mm (6.16 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + eSIM |
| Ingress Protection |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) * market/region dependent availability |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.55 inches, 105.4 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2736 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Type |
Market-dependent versions: · Si/C Li-Ion 5300 mAh - Europe · Si/C Li-Ion 6000 mAh - ROW |
| Charging |
66W wired (for 5300 mAh), 44% in 15 min, 100% in 46 min 80W wired (for 6000 mAh), 40% in 15 min 5W reverse wired |
| Colors | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
| Models | DNY-NX9 |
| Price | $ 488.59 / £ 319.00 / € 345.15 |
| Performance |
AnTuTu: 864286 (v10) GeekBench: 3198 (v6) 3DMark: 1492 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1550 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.8 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:29h |
| Energy | Class A |
| Battery | 56:28h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.