| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, June 24 |
| Status | Available. Released 2024, June 28 |
| Dimensions | 167 x 76.8 x 8.1 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 197 g or 199 g (6.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Type | TFT LCD, 120Hz |
| Size | 6.77 inches, 110.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio (~261 ppi density) |
| OS | Android 14, Magic OS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Card slot | Unspecified |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 35W wired |
| Colors | Green, Black, White |
| Models | ALT-AN00 |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.