| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, June |
| Status | Available. Released 2024, June |
| Dimensions | 166.7 x 76.5 x 8.2 mm (6.56 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 850 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~389 ppi density) |
| OS | Android 13, Magic OS 7.2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 35W wired |
| Colors | Crystal Silver, Emerald Green, Midnight Black |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.