| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, July 12 |
| Status | Available. Released 2023, July 27 |
| Dimensions |
Unfolded: 156.7 x 145.4 x 4.7 mm or 4.8 mm Folded: 156.7 x 74.1 x 9.9 mm or 10.1 mm |
| Weight | 231 g or 237 g (8.15 oz) |
| Build | Glass front, glass back or eco leather back, magnesium alloy frame, titanium alloy folding mechanism |
| SIM |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM Stylus support |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (peak) |
| Size | 7.92 inches, 201.6 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2156 x 2344 pixels (~402 ppi density) |
| Cover Display |
LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 2500 nits 6.43 inches, 1060 x 2376 pixels, 402 ppi, nanocrystal glass 2.0 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, MagicOS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) - Intl Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) - China |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz (INTL) / 1x3.36 GHz (CN) Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 20 MP, f/2.4, 62mm (telephoto), PDAF, 2.5x optical zoom, OIS |
| Third Camera | 50 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | Multi-zone Laser AF (8x8 dToF), color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types |
24-bit/192kHz Hi-Res audio IMAX Enhanced |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 5000 mAh |
| Charging |
66W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, Silk Black, Silk Purple, Gold |
| Models | VER-AN10, VER-N49 |
| SAR EU | 0.85 W/kg (head) 1.29 W/kg (body) |
| Price | $ 860.00 / £ 749.99 / € 824.00 |
| Performance |
AnTuTu: 1551239 (v10) GeekBench: 4959 (v6) 3DMark: 3732 (Wild Life Extreme) |
| Display | 933 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -27.4 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 10:35h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.