| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2021, December 16 |
| Status | Available. Released 2022, January 02 |
| Dimensions | 167.6 x 77.2 x 8.6 mm (6.60 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
13 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Colors | Black, Blue, Silver, Gold |
| Models | CMA-AN00 |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.