| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2021, October 28 |
| Status | Available. Released 2021, November 02 |
| Dimensions | 163.4 x 74.7 x 7.5 mm (6.43 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Colors | Black, Blue, Silver, Rose Gold |
| Models | TFY-AN00 |
| Price | About 190 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.