| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - SM-N981U 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - SM-N981B 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 - SM-N981W |
| 5G bands |
2, 5, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - SM-N981U 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - SM-N981B 41, 66, 71 Sub6 - SM-N981W |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| Announced | 2020, August 05 |
| Status | Available. Released 2020, August 21 |
| Dimensions | 161.6 x 75.2 x 8.3 mm (6.36 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (Sub6 5G), 194 g (mmWave 5G) (6.77 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus, 26ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Type | Super AMOLED Plus, HDR10+ |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) - Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) - USA |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (1x3.0 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 - Global Adreno 650 - USA |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.0 |
| Primary Camera |
12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera |
64 MP, f/2.0, 27mm (telephoto), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x hybrid zoom |
| Third Camera |
12 MP, f/2.2, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video |
8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Primary Camera | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR |
| Video |
4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Wireless DeX (desktop experience support) ANT+ |
| Type | Li-Ion 4300 mAh |
| Charging |
25W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Colors | Mystic Green, Mystic Bronze, Mystic Gray, Mystic Red, Mystic Blue |
| Models | SM-N981B, SM-N981B/DS, SM-N981U, SM-N981U1, SM-N981W, SM-N9810, SM-N981N |
| SAR | 0.95 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.68 W/kg (head) 1.37 W/kg (body) |
| Price | About 430 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.