| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - International 1, 3, 4, 5, 8, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - India |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, July 08 |
| Status | Available. Released 2025, July 08 |
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), glass back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Type | Swift AMOLED, 1B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1400 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 Ultra HDR image support |
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, OxygenOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type |
Market-dependent versions: · 5200 mAh (Europe) · 6800 mAh (Global) |
| Charging |
80W wired, 33W PPS, 18W PD, 100% in just 54 min 5W reverse wired Bypass charging |
| Colors | Phantom Grey, Dry Ice, Marble Sands |
| Models | CPH2709 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) 0.90 W/kg (body) |
| Price | ₹ 31,998 / £ 349.00 / € 345.10 |
| Performance |
AnTuTu: 1512943 (v10) GeekBench: 5112 (v6) 3DMark: 3399 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1330 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.3 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 13:47h |
| Energy | Class B |
| Battery | 49:12h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class C (90 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.