| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International, Canada CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China, Hong Kong |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 - Canada 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China, Hong Kong |
| 5G bands |
1, 41, 77, 78, 79 Sub6 - China, Hong Kong 41, 66, 71 Sub6 - Canada |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| Announced | 2020, July 22 |
| Status | Available. Released 2020, August 07 |
| Dimensions | Unfolded: 167.3 x 73.6 x 7.2 mm Folded: 87.4 x 73.6 x 17.3 mm |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build | Plastic front, glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED, HDR10+ |
| Size | 6.7 inches, 101.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2636 pixels (~425 ppi density) Cover display: Super AMOLED, 1.1 inches, 112 x 300 pixels |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1x3.09 GHz Cortex-A77 & 3x2.40 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM UFS 3.0 |
| Primary Camera |
12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera |
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video |
4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Primary Camera | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video |
4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Directx |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | Li-Po 3300 mAh |
| Charging |
15W wired 9W wireless |
| Colors | Mystic Grey, Mystic Bronze, Mystic White |
| Models | SM-F707B, SM-F707N, SM-F7070, SM-F707U, SM-F707U1, SM-F707W |
| SAR | 0.80 W/kg (head) 1.01 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.80 W/kg (head) 1.45 W/kg (body) |
| Price | About 800 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.