| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, July 10 |
| Status | Available. Released 2025, July 13 |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 6 mm (6.46 x 2.98 x 0.24 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, fiber-reinforced plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Drop resistant up to 1.5m RGB notification light (on the back) |
| Type | AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, XOS 15.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types |
Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (data transfer only; not for payments - market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5160 mAh |
| Charging |
45W wired, 50% in 22 min 10W reverse wired Bypass charging |
| Colors | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Misty Violet, Sonic Yellow, Moco Cyber Green |
| Models | X6886 |
| Performance |
AnTuTu: 446336 (v10) GeekBench: 1945 (v6) 3DMark: 380 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1650 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.1 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 11:11h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.