| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, August 01 |
| Status | Available. Released 2025, August 01 |
| Dimensions | 171.1 x 82.1 x 8.6 mm (6.74 x 3.23 x 0.34 in) |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Build | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Size | 6.9 inches, 116.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~374 ppi density) |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera |
Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Midnight Black, Titan Gray, Sandy Purple |
| Price | $ 204.99 / € 154.95 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.