| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, July 14 |
| Status | Available. Released 2023, July 18 |
| Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9.2 mm (6.63 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| OS | Android 13, XOS 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.55", AF Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Knight Black, Aurora Blue |
| Models | X6832 |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.