| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, May 23 |
| Status | Available. Released 2022, May 30 |
| Dimensions | 171 x 78 x 8.9 mm (6.73 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.82 inches, 111.7 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| OS | Android 11, XOS 10 |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) - X6816 Unisoc T610 (12 nm) - X6816C |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) - X6816 Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) - X6816C |
| GPU | PowerVR GE8320 - X6816 Mali-G52 MP2 - X6816C |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Racing Black, Horizon Blue, Daylight Green, Champagne Gold |
| Models | X6816C, X6816 |
| Price | About 60 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.