| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, May 30 |
| Status | Available. Released 2023, May 30 |
| Dimensions | 165 x 76.4 x 8.7 mm (6.50 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4400 mAh |
| Charging | 10W |
| Colors | Midnight Violet, Serenity Blue, Meteorite Black |
| Energy | Class B |
| Battery | 40:15h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class C (98 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.