| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, November |
| Status | Coming soon. Exp. release 2025, December |
| Dimensions | 166 x 79 x 7.7 mm (6.54 x 3.11 x 0.30 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.75 inches, 112.2 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 900 x 1940 pixels, 19.5:9 ratio (~317 ppi density) |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7280 (12 nm)x |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
108 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lenses |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Unspecified |
| Radio | Unspecified |
| USB | bUSB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging |
22.5W wired 10W reverse wired |
| Colors | White |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.