| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, September 05 |
| Status | Available. Released 2025, September 16 |
| Dimensions | 164.2 x 76.6 x 6.7 mm (6.46 x 3.02 x 0.26 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.6, (wide), PDAF Auxiliary lenses |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 20 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | HiFi 4 DSP sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Titanium Black, Titanium Desert |
| Models | Z2468N |
| Price | About 220 EUR |
| Energy | Class B |
| Battery | 49:00h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class D (46 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.