| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, May 26 |
| Status | Available. Released 2025, May 26 |
| Dimensions | 163.4 x 76.1 x 8.9 mm (6.43 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame RGB LED light (on the back) |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2000 nits (peak) |
| Size | 6.85 inches, 113.7 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels (~431 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 15, Redmagic OS 10.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Card slot | No |
| Internal |
512GB 16GB RAM, 1TB 24GB RAM UFS 4.1 Pro |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera |
50 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", 1.0µm, under display |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types |
32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 35 min |
| Colors | Dark Knight, White Knight, Transparent Silver Deuterium, Transparent Dark Knight |
| Models | NX789J |
| Price | About 730 EUR |
| Energy | Class A |
| Battery | 80:12h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class C (90 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.