| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, March 03 |
| Status | Available. Released 2025, June |
| Dimensions | 163.2 x 77.2 x 7.5 mm (6.43 x 3.04 x 0.30 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.9 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~386 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T8100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.5, 24mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF |
| Second Camera |
5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, rotatable lens ring |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Forest Green, Sunrise White |
| Models | Z2463N |
| Price | £ 279.00 / € 233.97 |
| Energy | Class C |
| Battery | 40:41h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class D (45 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.