| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, April 11 |
| Status | Available. Released 2024, July 25 |
| Dimensions | 163.6 x 76 x 9.1 mm (6.44 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Card slot | No |
| Internal |
512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, (ultrawide) |
| Third Camera | 5 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 32 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Dual satellite BDS support (Emergency SOS service) |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 80W wired, PD3.0, QC4 |
| Colors | Obsidian Black |
| Price | About 780 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.