| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, July 04 |
| Status | Available. Released 2025, July 10 |
| Dimensions | 163.5 x 75.9 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Status light LED (on the back) |
| Type | AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 64 MP, (wide), 1/1.73", PDAF |
| Second Camera | 8 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging |
45W wired, 50% in 26 min, 100% in 61 min 30W wireless (magnetic) 10W reverse wired |
| Colors | Geek Black, Dynamic Grey, Neon Cyan |
| Models | LJ8 |
| Price | About 190 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.