| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, January 06 |
| Status | Available. Released 2025, January |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| OS | Android 14 (Go edition), HIOS 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G50 |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
64GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Startrail Black, Glittery White |
| Models | KL4h |
| Price | About 70 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.