| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, September 09 |
| Status | Available. Released 2024, October |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
50 MP, (wide), 1/2.8", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | NO |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Orbit Black, Orbit White, Magic Skin 3.0 |
| Models | kl5, kl5n |
| Price | $ 130.88 / € 149.99 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.