| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, November 17 |
| Status | Available. Released 2023, November |
| Dimensions | 162.7 x 75.9 x 7.8 mm (6.41 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| OS | Android 13, HIOS 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Dark Welkin, Serenity Blue |
| Models | CK8nB |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.