| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 39, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, February 13 |
| Status | Available. Released 2025, February |
| Dimensions | 167.8 x 77.4 x 7.7 mm (6.61 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Unisoc T765 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), AF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 20W wired |
| Colors | Rock Black, Interstellar Blue, Lake Green, Starry White |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.