| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, October |
| Status | Available. Released 2024, October |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | Unspecified |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | 5160 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Blue, Black |
| Models | 2409BRN2CG |
| SAR EU | 1.43 W/kg (head) 1.38 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.