| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022 |
| Status | Available. Released 2022 |
| Dimensions | 168.3 x 76.6 x 8.8 mm (6.63 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.7 inches, 106.2 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1650 pixels (~269 ppi density) |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", AF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Third Camera | 5 MP (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5150 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Hawaii Blue, Matte Silver, Starry Black, Sunglow Gold, Galaxy Blue |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.