| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, December 28 |
| Status | Available. Released 2023, January 09 |
| Dimensions | 174.5 x 81.8 x 13.6 mm (6.87 x 3.22 x 0.54 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
256GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Second Camera |
8 MP, f/1.8, 120˚, (ultrawide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 1.0µm |
| Video | 1080p |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | NO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | 5000 mAh |
| Charging |
66W wired 30W wireless |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Price | About 200 EUR |
| Display | 1423:1 contrast ratio, 481 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.3 LUFS (Good) |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.