| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA CDMA2000 1x |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 38, 40, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, November |
| Status | Available. Released 2024, November |
| Dimensions | 167.9 x 77.9 x 8.7 mm (6.61 x 3.07 x 0.34 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Midnight Black, Woodland Green, Sunset Orange |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.