| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 41 - International 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, November 29 |
| Status | Available. Released 2023, November 29 |
| Dimensions | 169.7 x 76.7 x 8.2 mm (6.68 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 209.7 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Pearl White, Glacier Blue, Mint Green, Starlight Black |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.