| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, September |
| Status | Available. Released 2024, October |
| Dimensions | 175.3 x 82.7 x 20 mm (6.90 x 3.26 x 0.79 in) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant LED stripes on the back (music/notice/calls) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT8781 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 100 MP, (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 32 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes (123-decibel) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 10200 mAh |
| Charging |
33W wired Reverse wired |
| Colors | Black |
| Price | About 180 EUR |
| Energy | Class C |
| Battery | 89:12h endurance, 1400 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.