| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, April 02 |
| Status | Available. Released 2024, April |
| Dimensions | 165.8 x 75.8 x 9 mm (6.53 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) Secondary 1.41" AMOLED display on the back |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT8788V/WA (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 64 MP, (wide), PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4350 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Black, Pink, Light Blue |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.