| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 20, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, May 18 |
| Status | Available. Released 2023, May 18 |
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.9 mm (6.56 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Type | OLED, 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.67", 0.64μm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera |
5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.2", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 4600 mAh |
| Charging |
30W wired 15W wireless 5W reverse wireless Reverse wired |
| Colors | Snow White, Coffee Black |
| Models | 2QC9200, 2QC9100, 2QCB100 |
| Price | About 220 EUR |
| Performance |
AnTuTu: 534643 (v9), 688082 (v10) GeekBench: 2947 (v5), 3007 (v6) GFXBench: 33fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 727 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.0 LUFS (Very good) |
| Battery(old) | Endurance rating 83h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.