| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, October 24 |
| Status | Available. Released 2022, October 24 |
| Dimensions | 164.1 x 75.9 x 8.8 mm (6.46 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, (wide), AF |
| Second Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 Mp |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Type | Li-Po 5150 mAh |
| Colors | Black |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.