| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, September |
| Status | Available. Released 2025, September |
| Dimensions | 171.1 x 77.7 x 8.5 mm (6.74 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 210.5 g (7.44 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Protection | Mohs level 7 |
| OS | Android 15, DokeOS 4.2 |
| Chipset | Unisoc T8100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera |
16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, (wide), 1/5.0" |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Phantom Black, Glacier Blue |
| Energy | Class A |
| Battery | 53:38h endurance, 800 cycles |
| Free fall | Class C (98 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.