| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, January 17 |
| Status | Available. Released 2024, January |
| Dimensions | 153 x 71 x 8.4 mm (6.02 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Water-resistant (IPX5/8) & Dust-resistant (IP6X) MIL-STD-810H compliant |
| Type | IGZO OLED, 1B colors, 90Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.4, 15mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Black, Green, Copper |
| Models | SH-M26ID, SH-M26 |
| Price | About 310 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.