| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, October 06 |
| Status | Available. Released 2025, October |
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| Weight | - |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.2m |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Type | 5000 mAh |
| Colors | Pure Black, Titanium Gold, Blaze Blue, Silk Green |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.