| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, April 20 |
| Status | Available. Released 2025, April |
| Dimensions | 8.6 mm thickness |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 1500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 14, itel OS 14 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Starlit Black, Space Titanium, Aurora Blue, Cosmic Green |
| Models | A6610L |
| Price | $ 99.00 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.