| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, November 09 |
| Status | Available. Released 2024, November |
| Dimensions | 7.3 mm thickness |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, itel OS 14.5 |
| Chipset | Unisoc T620 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6xX.X GHz Cortex-A55) |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.6, (wide), 0.64µm, AF Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), unspecified sensors |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired, bypass charging |
| Colors | Bromo Black, Mambo Mint, Sahara Gleam |
| Models | S685LN |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.