| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, November 30 |
| Status | Available. Released 2023, November 30 |
| Dimensions | 156.7 x 75.3 x 7.9 mm (6.17 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.55 inches, 105.3 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~393 ppi density) |
| OS | Android 13, Flyme 10.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera | 200 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/1.4", PDAF, OIS |
| Second Camera | 13 MP, f/2.4, 15mm, 122˚ (ultrawide), 1/3.1" |
| Third Camera | 5 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/5.0" |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.1" |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4800 mAh |
| Charging | 80W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Colors | Black, Purple, Green, White |
| Price | About 440 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.