| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, September 26 |
| Status | Available. Released 2023, September 26 |
| Dimensions | 162.2 x 75.7 x 8.5 mm (6.39 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g or 197 g (6.81 oz) |
| Build |
Glass front (Gorilla Glass 5), glass back or silicone polymer back, plastic frame IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 68B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (HBM), 2600 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, f/1.9, 50mm (telephoto), 1/2.88", 0.61µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Third Camera | 12 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Features | Leica lens, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps (HDR10+), 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 20 MP, f/2.2, (wide), 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR10+ |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 42 min |
| Colors | Alpine Blue, Meadow Green, Black |
| Models | 2306EPN60G |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Price | $ 246.28 / £ 405.58 / € 194.00 |
| Performance |
AnTuTu: 825858 (v9), 888714 (v10) GeekBench: 3755 (v5), 3841 (v6) GFXBench: 43fps (ES 3.1 onscreen |
| Display | 1264 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.0 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:23h |
| Battery(old) | Endurance rating 101h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.