| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Announced | 2022, December 27 |
| Status | Available. Released 2023, January 01 |
| Dimensions | 162.8 x 75.4 x 8.6 mm or 8.8 mm |
| Weight | 199 g or 204 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60/120fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
| Charging |
67W wired, PD3.0, QC3+ 30W wireless |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Price | About 350 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.