| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, November 05 |
| Status | Available. Released 2025, November 12 |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.6 mm (6.54 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes)MIL-STD-810H compliant** does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10+, 1050 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.5 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~391 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android 15, planned upgrade to Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Colors | Pantone: Cilantro, Parachute Purple, Blue Curacao |
| Price | ₹ 15,663 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.